Brní vás prsty na ruce nebo pociťujete bolest v oblasti zápěstí, která vám doslova nedá spát? Možná se u vás projevuje syndrom karpálního tunelu. Od mírnějších příznaků uleví ortéza, vhodně zvolené cviky a ergonomické pomůcky. Pokud však potíže přetrvávají, často je jediným řešením operace. Jak poznat zánět karpálního tunelu a jak mu předcházet?
Co je to karpální tunel?
Karpální tunel představuje průchod mezi předloktím a dlaní, který skutečně připomíná úzký tunel. Dolní část tvoří oblouk zápěstních kůstek a horní část tvoří pevný zápěstní vaz. Touto oblastí pak procházejí cévy, nervy a šlachy z předloktí do ruky. Důležitou roli hraje zejména středový nerv – pokud dojde k jeho utlačení, vzniká syndrom karpálního tunelu.
Syndrom karpálního tunelu
Jako syndrom karpální tunelu označujeme bolestivé onemocnění zápěstí, které vzniká útlakem středového nervu okolními strukturami. Onemocnění se nejčastěji projevuje mezi 40.–60. rokem života a až 4x častěji postihuje ženy než muže.
Příznaky karpálního tunelu
Syndrom karpální tunelu se projevuje necitlivostí, brněním, trnutím a bolestí zápěstí či některých prstů, které se zhoršují zejména v noci. Potíže brání nemocnému usnout nebo ho budí ze spánku a nutí ho postiženou ruku svěsit a protřepat. Objevují se potíže s udržením jemných předmětů pro necitlivost, snížení síly stisku ruky, ranní ztuhlost a necitlivost prstů. Pokud nemoc necháte zajít příliš daleko, tlak působící na středový nerv může způsobit jeho poškození a postupnou ztrátu citlivosti prstů.
Příčiny karpálního tunelu
Nejčastější příčinou syndromu karpálního tunelu je mechanické přetěžování této oblasti. K tomu dochází například při práci s motorovou pilou, bruskou nebo pneumatickým kladivem, kdy se do rukou přenášejí vibrace, nebo při práci s nářadím (šroubováky, kleště). Syndromem karpálního tunelu však mohou trpět i hudebníci (například hra na harfu) nebo lidé pracující s počítačem, kteří používají nevhodnou myš a podložku. V takovém případě je řešením ergonomická podložka pod myš, která uleví tlaku vyvíjenému na oblast karpálního tunelu.
Mezi méně časté příznaky syndromu karpálního tunelu patří:
- Úrazy v oblasti zápěstí
- Vrozený úzký karpální tunel
- Výskyt kostních výrůstků
- Zvětšení objemu tkání, které zápěstím procházejí (např. nádor, revmatoidní artritida, dna, nadváha)
- Hormonální změny (těhotenství, užívání hormonální antikoncepce, onemocnění štítné žlázy)
- Poškození nervů v důsledku nemoci (diabetes, alkoholismus, nedostatečný příjem potravy)
Léčba karpálního tunelu
Syndrom karpálního tunelu začněte řešit v momentě, kdy si všimnete prvních příznaků. Předejdete tak vážnějším potížím, které by mohly vyústit až v operaci. Jak si tedy od brnění a bolesti ulevit?
- Omezte činnost, která namáhá karpální tunel
- Pořiďte si ergonomickou podložku pod myš, pokud často pracujete na počítači.
- Na noc můžete postiženou ruku zpevnit měkkou ortézou, a to v neutrálním postavení. Snížíte tím tlak na karpální tunel.
- Na oblast zápěstí přikládejte chladivé obklady. Zmírní bolest a otok.
- Navštivte fyzioterapeuta, který vám doporučí vhodné cviky a další postup.
- V rámci fyzioterapie se nabízí také tejpování, rázovou vlnu, ultrazvuk, laser nebo magnetoterapii.
- V případě přetrvávající bolesti můžete vyzkoušet masti, krémy a gely působící proti zánětu.
Operace karpálního tunelu
Pokud vám předešlé kroky nepřinesou úlevu od potíží, lékař vám s největší pravděpodobností doporučí operaci karpálního tunelu. Tu provádí neurochirurg nebo ortoped. Rekonvalescence trvá zhruba 3 měsíce a podpořit ji můžete pravidelnou rehabilitací a cvičením.
Prevence karpálního tunelu
Pokud se chcete syndromu karpálního tunelu vyhnout, měli byste v první řadě myslet na prevenci. To platí především pro osoby pracující v kanceláři. V takovém případě je účinnou prevencí tzv. ergonomie pracovního prostředí, kdy je vaší snahou vyvíjet co nejmenší tlak na oblast zápěstí.
Pomoci vám s tím mohou ergonomické podložky, speciální vertikální myš nebo kvalitní pracovní židle. Kromě toho si při práci dělejte pravidelné přestávky na protažení nejen zápěstí, ale celých horních končetin. Myslete také na správné držení těla u počítače, střídejte během dne činnosti a snažte se udržovat zápěstí v teple.