Jak si zařídit pracovní koutek v obývacím pokoji?

I v malém bytě lze zařídit vhodné pracovní prostředí, které vám bude po všech stránkách vyhovovat. Jak na to? Občas stačí být jen trochu kreativní a pracovní stůl vměstnat za sedací soupravu nebo ho schovat do vestavěné skříně. Pokud vám schází inspirace, čtěte dál a získejte zaručené tipy, jak zařídit pracovní koutek v obývacím pokoji.

Jak by měl vypadat pracovní kout z hlediska velikosti

Nemáte-li místa nazbyt, postačí vám pracovní kout o šířce 60 cm. Avšak nesmí být sevřený mezi vysoké kusy nábytku – pak byste si neměli kde opřít lokty. V ideálním případě je pracovní plocha široká alespoň 90 cm a hluboká 60–80 cm. Jedině tak budete mít dostatek prostoru nejen pro lokty, ale také pro počítač a pracovní potřeby. 

pracovní koutek v obývacím pokoji

Co by nemělo chybět v pracovním koutě

Je jasné, že pracovní koutek v obývacím pokoji nedokáže nahradit plnohodnotnou kancelář. Přesto by v něm neměl chybět pracovní stůl, ergonomická židle, kvalitní zdroj světla a dostatek úložného prostoru. Konkrétní zařízení samozřejmě závisí na vašich potřebách – někdo bude muset najít místo pro tiskárnu, zatímco minimalista v osobním i pracovním životě si vystačí s odkládacím prostorem pro notebook.

Tip: Nikdy byste neměli zcela rezignovat na ergonomii pracovního prostředí. Kromě kvalitní židle si proto pořiďte také výškově nastavitelný stojan na notebook a ergonomickou podložku pod zápěstí a myš.

–> PROHLÉDNOUT STOJANY NA NOTEBOOK <–

Jak zakomponovat pracovní kout do interiéru: Inspirace

Pro inspiraci vám přináším pár tipů, jak zakomponovat pracovní koutek do obývacího pokoje.

Pracovní kout jako součást obývací stěny

Pokud se vám do bytu nevejde nic navíc, zakomponujte pracovní kout do obývací stěny. Spousta výrobců (zvlášť v současné covidové době) se zaměřuje přímo na multifunkční řešení pro malé byty a nabízí vyklápěcí “mini pracovny” přímo zabudované v obývací stěně, které svým vzhledem nijak nenarušují interiér.

pracovní kout v obývacím pokoji

Pracovní kout za sedací soupravou

Někdy stačí pouze odsunout sedací soupravu dál od stěny a vmžiku za ní vznikne prostor, který lze přeměnit na pracovní kout. Pak už záleží jen na vás, jestli stůl přistavíte k zadní části sedačky nebo ke zdi v rohu místnosti. 

Pracovní kout schovaný ve skříni

Ve zvlášť malém bytě se nabízí využít vestavěných skříní a umístit pracovnu přímo do jedné z nich. Dovnitř se vejde veškeré technické vybavení včetně potřebných materiálů a písemností. Navíc pracovnu jednoduše po skončení pracovní doby “zavřete”, a tím ji zcela skryjete před zraky návštěv i se všemi kabely a kolem ležícími papíry. Pracovní kout tak nijak nenarušuje celkový vzhled malého interiéru.

Tip: Další možností mohou být speciální prvky, které se přichytí ke stěně a skrývají hned dvě věci najednou. Po rozložení získáte stolek a část, která zůstává na stěně, je určena pro ukládání.

Pracovní kout z dělicí stěny

Chcete-li, aby pracovna ladila s celkovým konceptem obývacího pokoje, budou vám vyhovovat tzv. dělicí stěny, které vypadají velmi dobře, i když zrovna nepracujete. Nabízejí spoustu zajímavě řešených poliček a úložných prostor a bezvadně je doplňují výškově nastavitelné barové židličky. Hodí se ale spíše pro lidi, kteří na notebooku tráví minimum času – například po večer dohánějí pracovní resty nebo laptop používají spíše k brouzdání po internetu.

Pracovní kout ve výklenku

Máte-li v obývacím pokoji nevyužitý výklenek, umístěte do něj pracovní stůl, židli a police. Výhodou je dostatek přirozeného světla, které dopadá na pracovní plochu. Něco na způsob výklenku však můžete vytvořit i z holého koutu vedle skříně nebo pomocí sestavy několika polic, které pracovní koutek oddělí od zbytku místnosti.

pracovna v obývacím pokoji

Pracovní kout se snažte oddělit od zbytku místnosti

Umístíte-li pracovní koutek do obývacího pokoje, musíte počítat s tím, že vás občas vyruší nahlas puštěná televize, rádio nebo třeba hrající si děti. Svou skromnou pracovnu se proto snažte oddělit od zbytku místnosti jak nejlépe dovedete. Poslouží vám k tomu policové systémy, paravan nebo třeba vzrostlé pokojovky. V některých případech se vyplatí vybudovat v obývacím pokoji příčku, díky které budete moci pracovat ve větším soukromí. Hodit se vám mohou také noice-cancelling sluchátka.