Celé dny sedíte u počítače a k večeru se nestačíte divit, z čeho vás tak ukrutně bolí za krkem? Velmi pravděpodobně je na vině špatně umístěný monitor, který vás nutí nepřirozeně se u stolu hrbit. Jaká je tedy správná poloha monitoru? Zjistěte, jak vysoko a v jaké vzdálenosti by se měl ideálně nacházet, aby vás nebolela nejen záda, ale ani hlava nebo oči.
Proč je správná poloha monitoru důležitá
Správná poloha monitoru úzce souvisí s ergonomií pracovního prostředí. Ta vám umožňuje pohodlně pracovat, a přitom předcházet řadě zdravotních problémů počínaje bolestí hlavy a konče vyhřezlými ploténkami.
I taková maličkost, jako je změna polohy monitoru, vás může ochránit před nepříjemnou bolestí zad, migrénou, únavou očí, ale i návštěvou fyzioterapeuta.
Jak nastavit monitor do správné polohy
Jak tedy správně nastavit monitor, abyste zbytečně nenamáhali nejen zádové a krční svaly, ale ani svůj zrak? Základní poučka zní, že horní hrana monitoru by se měla nacházet zhruba v úrovni vašich očí. Tím pádem budete mít vzpřímenou páteř a hlavu v prodloužení, což je základní předpoklad správného držení těla.
Otázkou však zůstává, jak monitor dostat do správné výšky. Možností se nabízí několik:
- Monitor počítače lze nadzvednout pomocí stojanu, případně ho zavěsit přímo na zeď, podobně jako televizní obrazovku. Použít můžete také nastavitelné rameno, které monitor nastaví do požadované výšky i úhlu.
- Jestliže pracujete na laptopu, vyzkoušejte stojany na notebook. Nejen že laptop zvednou do úrovně vašich očí, ale navíc zlepší jeho odvětrávání, takže se nebude přehřívat.
Správnou výškou monitoru to však nekončí. Důležitý je také sklon (horní hrana by měla směřovat dozadu přibližně v úhlu 10° až 20°) a vzdálenost monitoru. Ta by se měla pohybovat mezi 50–75 cm, tedy zhruba na délku paže.
Jak sedět u PC, aby záda nebolela
Jestliže monitor umístíte do správné polohy, velmi vám to pomůže s celkovým držením těla při práci na počítači. Bez ohledu na to, zda při tom sedíte, nebo stojíte. Vždy byste totiž měli vycházet z osvědčeného pravidla pravých úhlů, dle kterého by klouby dolních a horních končetin měly svírat úhel 90°.
U počítače není třeba sedět přehnaně rovně, jako kdybyste spolkli pravítko. Důležité je, abyste se na židli nehrbili, neměli kulatá ramena, předsunutou bradu a zároveň si uchovali optimální prohnutí v krční a bederní oblasti zad.
Pomůcky pro správné držení těla u PC
Správné držení těla při práci na počítači mohou usnadnit ergonomické pomůcky, které vám kromě pohodlí a lepší koncentrace přinesou také úlevu od různých zdravotních obtíží.
- Opěrky nohou zlepšují držení těla i krevní oběh, čímž pomáhají předcházet nepříjemným otokům dolních končetin, ale i křečovým žilám.
- Výškově nastavitelný podstavec na notebook vám umožní zdvihnout laptop do úrovně očí, abyste předešli svalovému napětí krku a ramen.
- Zkuste si občas sednout na polonafouknutý overball nebo si ho vložte mezi záda a opěrku židle v místě, kde máte tendenci se hrbit.
- Bederní opěrkou by měla disponovat každá ergonomická židle. Podpora zad pro lepší držení těla respektuje přirozené zakřivení páteře a ulevuje od bolesti.
- Při práci ve stoje si stoupněte na bosu. Balanční podložka aktivuje břišní a zádové svaly a tím zlepšuje správné držení těla.
- Pracovní židli občas vyměňte za gymnastický míč, díky kterému zapojíte celý střed těla a hluboké zádové svaly.
- Ergonomické podložky pod zápěstí a myš jsou skvělou prevencí syndromu karpálního tunelu.